نفس‌کش ... چاردیواری، اختیاری!

پرده اول ـ صدایش را در سرش می‌اندازد و مسلسل‌وار حرف‌های بی‌ربط می‌زند و خودش را به بالا و پایین پرت می‌کند که چه شده! زنش می‌خواهد برای عروسی برادرش هدیه بخرد و آقا دستش داخل جیبش نمی‌رود. زن گریه می‌کند، زاری سر می‌دهد،  خودش را به آب و آتش می‌زند اما فایده ندارد تازه انگار دعوا اوج گرفته و حرف‌های آبدارزدن شروع شده.

بچه‌ها جیغ می‌کشند و به راهرو پناه می‌برند، اما پدر و مادر بدون آن‌که حتی نگاهشان کنند به ناله و نفرین‌هایشان ادامه می‌دهند. حالا همه اهل ساختمان از خواب افتاده‌اند و کل ماجرا را هم فهمیده‌اند ولی زن همسایه طبقه دوم دیگر طاقت ندارد و با چشم‌هایی پف کرده در راه پله داد می‌زند «ساکت باشید ساعت از یک نصف شب هم گذشته.»

پرده دوم ـ امروز خانواده واحد 5 خیلی سرخوش است و از همان اول صبح صدای ضبط صوت را بلند کرده و آهنگ‌های پر سر و صدا گذاشته تا همه اهل ساختمان را در سرخوشی‌اش شریک کند. مثل این‌که تمام جوان‌های فامیل جمع شده‌اند تا از هر دری بگویند و بشنوند و خوش باشند.

خانواده واحد 6 فقط جمعه‌ها وقت استراحت در خانه را دارد، اما امروز از همان وقت خروس‌خوان خواب به چشمشان حرام شده. زن غر می‌زند، مرد هم کلافه شده، اما فکر می‌کنند نباید آنقدر عنق باشند پس در هیاهوی مهمانی واحد 5 سکوت می‌کنند... ساعت از یک ظهر گذشته ولی سر و صداها نه تنها کم نشده بلکه صدای جیرینگ جیرینگ ظرف‌های ناهار و شیشه‌های نوشابه هم به آن اضافه شده.

زن و مرد واحد 6 واقعا کلافه‌اند اشتهایشان برای خوردن ناهاررا هم از دست داده‌اند، ولی چه می‌شود کرد آنها قصد درگیر شدن با همسایه دیوار به دیوارشان را ندارند... حالا ساعت 6 بعدازظهر است و صدای خنده و شوخی مهمان‌های واحد 5 هنوز به گوش می‌رسد. مرد همسایه حالا دیگر خیلی عصبانی است و لباسش را پوشیده و مشتش را گره کرده تا به در خانه همسایه بکوبد و تذکر بدهد. این کار را می‌کند ولی مگر صدای ضبط صوت می‌گذارد. باز در را می‌کوبد و این بار یکی از همان جوان‌های خوش خنده در را باز می‌کند. مرد همسایه حرف دلش را می‌گوید اما جوانک خیره خیره نگاهش می‌کند و می‌گوید: «جناب! سخت نگیر چیزی که نیست از قدیم گفتن چاردیواری اختیاری.»

پرده آخر ـ زن جوان قطره‌های خشک شده آب زباله را دنبال می‌کند. او مطمئن بود که کثیف کردن راه‌پله‌ها کار همسایه طبقه چهارم است. هفته‌ای 2 بار نظافتچی به ساختمانشان می‌آید ولی رفتن او از خانه همان و پیدا شدن دوباره آشغال‌ها همان.

این بار که قطره‌های چکیده از زباله‌ها را دنبال کرد شکش تبدیل به یقین شد که مرد مجرد ساکن طبقه چهارم همه جا را کثیف می‌کند. پس پا به پای ردپای آشغال از پله‌ها بالا می‌رود، طبقه دوم، سوم و زنگ خانه‌شان را می‌زند. کسی در را باز نمی‌کند، یکبار دیگر، برای بار سوم ولی باز هم کسی نمی‌آید. چاره‌ای جز رفتن نیست اما موقع رفتن چند دستمال کاغذی مصرف شده و مچاله را کنار جاکفشی می‌بیند. زن در آستانه جنون است او خودش را خوب می‌شناسد و می‌داند در اولین فرصت یک دعوای حسابی با همسایه طبقه چهارم راه می‌اندازد.

بی‌جهت نیست که قدیمی‌ها اگر خانه حیاط‌دار و باصفایشان از شدت فرسودگی به ناله درآمده باشد یا دیوارهای ترک برداشته‌اش خانه سوسک‌ها و عنکبوت‌ها شده باشد راضی نمی‌شوند که به آپارتمانی هرچند تر و تمیز و شیک نقل مکان کنند. آپارتمان فضایی که می‌تواند خیلی نقلی یا خیلی بزرگ باشد به خاطر گرد هم آوردن تمام امکانات زندگی در یک نقطه و کم کردن زحمت افراد بویژه خانم‌های خانه خیلی‌ها را مجذوب خود می‌کند اما رویای داشتن زندگی راحت و بدون دغدغه کمتر در آپارتمان محقق می‌شود.

در ساختمان‌هایی که قوانین آپارتمان‌نشینی به درستی در آنها رعایت نمی‌شود فضاهای مشترک (مشاع) حتما عامل درگیری و کدورت میان ساکنان می‌شود‌

باید شانس آورد تا آپارتمانی پیدا کرد که همه ساکنان آن منظم و همدل باشند و در برقراری نظم و آرامش ساختمان دست به دست هم بدهند. یکی می‌گوید چاردیواری اختیاری‌اش است، یکی می‌گوید بچه‌ها را که نمی‌شود یک جا میخکوب کرد، آن دیگری می‌گوید مگر نوبرش را آورده‌اید که همه ساکت شوند و شما راحت بخوابید، آن دیگری از کرایه زیاد آپارتمان کفرش بالا آمده و می‌خواهد دق‌دلش را سر بقیه خالی کند، یکی پر رفت و آمد است، یکی آپارتمان را مثل خانه روستایی فرض می‌کند یکی راه‌پله‌ها را جزو محل زندگی‌اش نمی‌داند و از کثیفی غوغا می‌کند و خلاصه هر کس هر کاری که دلش می‌خواهد انجام می‌دهد بدون آن‌که بداند زندگی در آپارتمان قانون دارد.

کفش‌های سرگردان

یک خانواده 2 نفره یا 3 نفره یا نهایتا 5 نفره چند جفت کفش باید داشته باشد؟ دو تا؟ سه تا؟ پنج تا؟ 10تا؟ یا بیشتر؟ آیا همه کفش‌ها باید در راهرو چیده شود؟ این پرسشی است که در بیشتر آپارتمان‌ها پاسخ دقیقی برایش پیدا نمی‌شود چون بیشتر مردم علاوه بر چیدن کفش‌ها در جاکفشی تعداد قابل توجهی از کفش‌هایشان را در راه‌پله ساختمان رها می‌کنند و علاوه بر ایجاد چشم‌اندازی زشت موجب بسته شدن راه گذر دیگر اهالی ساختمان می‌شوند این در حالی است که ماجرای کفش‌های سرگردان در آپارتمان‌های چند واحدی می‌تواند زمینه بروز اختلاف و بگو مگو میان همسایه‌ها را فراهم کند.

2دردسر فضاهای مشترک

در ساختمان‌هایی که قوانین آپارتمان‌نشینی به درستی در آنها رعایت نمی‌شود فضاهای مشترک (مشاع) حتما عامل درگیری و کدورت میان ساکنان می‌شود. حیاط، ، راه پله‌ها و پاگرد منتهی به پشت بام از جمله فضاهای مشترکی هستند که برخی افراد می‌کوشند با سبقت گرفتن از دیگران آنها را مال خود کنند. آوردن، چیدن وسایل اضافی در راه‌پله بویژه در پاگرد طبقه آخر یا رها کردن وسایل دور ریختنی در  محوطه و پاگردها  از جمله مصادیق بی قانونی برخی افراد ساکن در آپارتمان‌هاست این در حالی است که هیچ فردی حق ندارد این فضاهای مشترک را به نفع خود مصادره کند.

قبض‌های مشترک و نگرانی‌های دیگر

در بیشتر آپارتمان‌ها کنتور آب و گاز به صورت مشترک طراحی شده برای همین میزان دقیق مصرف هر واحد مشخص نیست. پس وقتی در یک ساختمان خانواده‌های پر جمعیت و خانواده‌های 2 نفره که اغلب بیرون از خانه هستند در کنار هم قرار می‌گیرند تقسیم عادلانه مبلغ قبض‌ها می‌تواند محل چالش باشد. البته در برخی ساختمان‌ها ملاک پرداخت بهای قبض‌ها را بر تعداد افراد قرار داده‌اند، اما تقسیم بهای مصرفی برمبنای تعداد واحد‌ها هنوز روش مرسوم در خیلی از ساختمان‌هاست.

خرده مشکلات

علاوه بر این مشکلات، رعایت نکردن سکوت و آرامش ساختمان نیز اتفاقی است که زندگی آپارتمان‌نشینی آن را اجتناب‌ناپذیر کرده است. مهمانی‌های پر سرو صدا بویژه مهمانی‌های شبانه، دعواهای خانوادگی و کشاندن دامنه آن تا راه پله‌ها، بلند کردن نامتعارف صدای ضبط صوت، تلویزیون یا مکالمات تلفنی با صدای بلند در کنار رعایت نکردن نظافت فضاهای مشترک ساختمان مشکلات دیگری هستند که زندگی در آپارتمان را برای خانواده‌های دوستدار آرامش سخت می‌کنند.

آپارتمان‌نشینی یعنی رعایت قانون

اما نباید این‌طور باشد چون آپارتمان‌ها برای این ساخته شده‌اند که هم از فضاهای موجود برای ساخت و ساز بیشترین استفاده شود و هم زندگی افراد با راحتی بیشتری همراه شود. البته شاید اشکال از مسوولان شهری و متولیان فرهنگ جامعه و غفلت آنها از آموزش قوانین آپارتمان‌نشینی به افراد بوده است یعنی همان وضعیتی که در آن مسوولان نمادهای نوین زندگی را به کشور وارد می‌کنند اما از فرهنگ‌سازی درباره آن غافل می‌شوند.

این در حالی است که زندگی در آپارتمان در واقع تابع شرایط ریز و درشتی است که اگر به زوایای مختلف آن توجه کنیم آن‌وقت است که می‌بینیم شیوه زندگی ما ایرانی‌ها در آپارتمان‌ها تا چه میزان با اصول قانونی فاصله دارد.

قانون می‌گوید ساکنان قسمت‌های اختصاصی مجتمع‌ها موظفند به خاطررعایت حسن همجواری، بعضی بایدها و نبایدها را مورد توجه قرار دهند و به آنها عمل کنند.

به طور مثال ایجاد سر و صدای غیرمتعارف از ساعت یک تا 4 بعدازظهر و 9 شب تا 9 صبح روز بعد ممنوع است. صدای رادیو، تلویزیون و دیگر وسایل پخش موسیقی نیز دراین ساعت‌ها باید فقط در داخل آپارتمان محل استقرار قابل شنیدن باشد.

هرگونه کاری به خصوص کارهای ساختمانی که صدای ناهنجار ایجاد کند باید با هماهنگی مدیر ساختمان آن هم فقط در ساعت30‌/‌8 دقیقه تا30‌/‌13دقیقه و همچنین 30‌/‌15 دقیقه تا 30‌/‌18دقیقه روزهای غیر تعطیل انجام شود.

در مواردی که کف آپارتمان‌ سنگ، سرامیک یا چوب باشد و راه رفتن و کشیدن اجسام روی آنها در طبقه پایین صداهای ناهنجار ایجاد کند، توصیه می‌شود حداقل 75 درصد کف با قالی یا موکت پوشانده شود.

کف‌سایی سنگ قسمت‌های اختصاصی باید با اجازه کتبی مالک و مدیر ساختمان صورت گیرد و هنگامی انجام شود که امکان بازدید ازطبقه زیرین وجود داشته باشد. تمامی مواد حاصل از کف‌سایی ‌باید به سرعت جمع و در محل مناسبی در خارج از ساختمان دفع شود.

هر گونه تغییر در نما، سر در یا بالکن‌های اختصاصی ممنوع است مگر با توافق اکثریت مالکین. این در حالی است که تعمیرات و تغییرات داخلی و خارجی که موجب صدمه به اسکلت ساختمان می‌شود به هیچ وجه مجاز نیست.

سایبان، نرده حفاظ، بند (برای آویزان کردن لباس) که از بیرون ساختمان دیده می‌شود کولر و وسایل دیگر نباید در بالکن‌ها نصب یا آویزان شوند مگر با اجازه کتبی مدیریت و بر حسب ضرورت. هیچ گونه وسایل شخصی نباید بیرون از پنجره، در پاگردهای عمومی، پاسیو، جلوی در ورودی آپارتمان، در محوطه و پارکینگ قرار داده شود. به خصوص ساکنین طبقه همکف که معمولا فقط راه به پاسیو دارند.

 هیچ گونه صدای ناهنجاری مثل صدای کشیدن صندلی بر روی کف‌های سنگی، صدای توپ بازی و دویدن بچه‌ها و صداهای تحریک آمیز نباید در طول شبانه روز ایجاد شود. صدای مته‌کاری و کوبیدن میخ به دیوار جهت نصب وسایل تزیینی ‌باید در ساعت مناسب روزهای غیر تعطیل انجام شود. مسدود کردن راه دیگر ساکنان ممنوع است. همچنین نمی‌توان مانع استفاده از قسمت‌های مشترک توسط سایر ساکنین شد مگر آنکه رفت و آمد یا استفاده از آن قسمت مستلزم عبور از ملک اختصاصی باشد.

مراسم آیینی، جشن و سوگواری باید با اجازه مدیریت و پس از اطلاع به همسایه‌ها در سالن اجتماعات مجتمع برگزار شود. در صورت نبود این سالن، مراسم باید در داخل آپارتمان و با حداقل سر و صدا انجام شود بهتر است مراسم از ساعت 15 تا حداکثر 22 انجام پذیرد.

سر و صدای میهمانی در حد معمول (به طوری که موجب آزار دیگر ساکنین نشود) حداکثر تا ساعت 24 مجاز است. در شب‌های تعطیل و آخر هفته مراسم بدرقه و خداحافظی ‌باید در داخل آپارتمان ـ نه در راه‌پله یا‌ هال عمومی ـ انجام شود. از میهمان‌ها نیزباید درخواست شود در حین عبور از راه‌پله و محل‌های مشترک آرامش را رعایت کرده و از دویدن بچه‌ها و ایجاد سر و صدا جلوگیری کنند.

اینها تنها بخشی از قوانین لازم‌الاجرا در آپارتمان‌هاست که می‌تواند معیار خوبی برای سنجش رفتارمان در محل سکونتمان باشد. حالا خودتان مقایسه کنید اگر هر یک از این موارد را رعایت نمی‌کنید و پایبند بودن به آنها موجب خنده‌تان می‌شود آن وقت باید مطمئن بود که شما نیز باید فرهنگ آپارتمان‌نشینی را یاد بگیرید.

 

احتمال آزاد سازی قیمت همه حامل های انرژی از آذر ماه قوت گرفت

براساس جدیدترین تصمیمات دولت ، قیمت 7 حامل انرژی به زودی و به طور همزمان افزایش می یابد .این 7 حامل عبارتند از : بنزین ، گازوئیل ، نفت سفید ، نفت کوره ، گاز مایع ، گاز طبیعی و برق .

دلیل افزایش همزمان قیمت انواع انرژی ها ، تاثیر تغییر قیمت هریک از آنها بر تقاضای مصرف دیگر انواع انرژی است .

تعیین قیمت متوسط تعرفه های برق برای سطوح مختلف مردم به صورت پلکانی ، منطقه ای ، ترجیحی و تبعیضی خواهد بود .متوسط قیمت برق برای سراسر کشور یکسان است اما دولت با توجه به مناطق و سطوح مختلف مردم ، تعرفه های ترجیحی ، تبعیضی ، پلکانی و منطقه ای را تدبیر کرده است .

 

قیمت نان منطقه ای می شود

معاون وزیر بازرگانی اعلام کرد : در زمان اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها و یکسان شدن نرخ گندم و آرد ، قیمت نان براساس شرایط هر استان متفاوت خواهد بود .

قیمت نان به صورت استانی تعیین می شود که بر اساس قیمت آرد و سایر مولفه های تاثیر گذار ، در استان های مختلف متفاوت خواهد بود .

 

صدور مجوز روزانه و هفتگی طرح ترافیک

فرایند ثبت نام ، پرداخت بهای مجوز و دریافت تایید و رسید مجوز به صورت الکترونیک از طریق سایت شهرداری تهران به

                                                                     www. Tehran . ir                                                                                            نشانی :

با این طرح افرادی که به صورت موردی و اضطراری نیاز به ورود در محدوده طرح دارند می توانند از روزهای قبل نسبت به ثبت نام و در خواست مجوز روزانه یا هفتگی اقدام کنند . بر اساس مصوبات شورای شهر ، بهای مجوز های روزانه 10 هزار تومان و هفتگی 60 هزار تومان است . که بر آن 20% عوارض و 3% مالیات بر ارزش افزوده نیز اضافه می شود .

 

تعویض اینترنتی دفترچه های درمانی

بیمه شدگان صندوق خدمات درمانی می توانند برای تعویض اینترنتی دفترچه های درمانی خود به نشانی اینترنتی زیر مراجعه فرمایند :

                                                                     www. MSIO.ORG.IR

 

/ 0 نظر / 25 بازدید